22. Rajd Dekarzy – ależ to były emocje!
Za nami 22. edycja ogólnopolskiego samochodowego Rajdu Dekarzy, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy oddział Łódź. Jak co roku, tak i 22. edycja rajdu skupiała się na wspólnej integracji producentów z dekarzami z całej Polski, na budowaniu więzi oraz relacji podczas spędzania wspólnego, rodzinnego czasu na świeżym powietrzu wśród malowniczych terenów rzeki Liswarty. Podczas trzech dni pełnych emocji i wrażeń, członkowie Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy z 9 oddziałów z całej Polski, razem z rodzinami zmagali się z konkurencjami przygotowanymi przez firmy wspierające PSD.
Dzień pierwszy – odprawa załóg
Impreza integracyjna rozpoczęła się już w piątek. Po przyjeździe do Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Słoneczny Brzeg” w miejscowości Zawady uczestnicy rajdu losowali numery startowe oraz otrzymali koszulki z logo rajdu. W trakcie wspólnej wieczornej biesiady przy grillu, odbyła się odprawa załóg, podczas której zostały przekazane najważniejsze informacje organizacyjne dotyczące przebiegu rajdu.
Start i przebieg – Rajd Dekarzy
W sobotę rano uczestnicy przed wyruszeniem w drogę otrzymali mapy opisowe z zaznaczonymi punktami kontrolnymi. PSD oddział łódzki co roku stara się tak wyznaczać trasę rajdu, aby umożliwiała ona poznanie atrakcji turystycznych regionu.
– Rajd Dekarzy ma charakter wycieczki krajoznawczej, został skonstruowany na bazie tzw. podchodów – tłumaczy Dariusz Similski, prezes łódzkiego oddziału PSD. – Załogi otrzymują opisową mapę, z podaną ilością kilometrów i charakterystycznymi punktami orientacyjnymi. Na tej podstawie pokonują trasę i odnajdują punkty kontrole, na których czekają na nich producenci.


Trasa i punkty kontrolne
Konkurencje to drobne, szybkie zadania, przygotowane przez partnerów PSD na punktach kontrolnych. W ten sposób, w trakcie wciągającej zabawy, realizowane są dwa główne cele rajdu: z jednej strony wspólne spędzanie czasu w rodzinnym gronie i odkrywanie malowniczych terenów Polski, a z drugiej zapoznanie dekarzy z ofertą i produktami producentów, zacieśnienie współpracy oraz umożliwienie producentom zaobserwowania, w jaki sposób ich materiały są używane w praktyce. To z kolei pozwala im m.in. na udoskonalenie montażu. W tym roku trasa rajdu wynosiła 70 kilometrów i prowadziła przez malownicze miejsca, które uczestnicy mogli zwiedzać w trakcie trwania rajdu dekarzy. Było dziewięć punktów kontrolnych, każdy stanowił okazję do zdobycia punktów i poznania nowych technologii.



Konkurencje i atrakcje
Pierwszym punktem kontrolnym był parking leśny, na którym firma B.PRO zorganizowała konkurencję zaginania blachy na czas za pomocą najnowszego bendera. Była to idealna okazja do zaprezentowania nowego rozwiązania przez firmę B.PRO. Następnie rajdowcy udali się pod pomnik bohaterów bitwy pod Mokrą, gdzie firma Windex przygotowała pokazy dźwigu i zadanie układania puzzli na czas.
Kolejnym przystankiem był kamieniołom w Rębielskiej Górze. Tu uczestnicy musieli sprostać zadaniu przygotowanemu przez firmę Enke. Firma przygotowała rywalizację sprawdzającą celność uczestników – punktowane rzucanie wałkami malarskimi do wiaderek. Trasa prowadziła dalej do Sanktuarium NMB w Dankowie, gdzie firma Florian Centrum ustawiła tarczę, na której zaprezentowano nowy produkt – dachówkę Nel, do której uczestnicy musieli trafić woreczkami. Kolejnym punktem była konkurencja przygotowana przez firmę Blachotrapez, która sprawdzała wytrzymałość i siłę rąk uczestników – rywalizacja polegała na nawijaniu na czas młotka zawieszonego na sznurku przymocowanym do ołówka ciesielskiego. Po wykonaniu konkurencji uczestnicy mieli możliwość podziwiania eksponatów Muzeum Dywizjonu 303.
Następnie pod remizą strażacką czekała na uczestników firma PREFA z zadaniem układania fragmentu dachu w karo na czas. Była to idealna okazja do zapoznania się z ofertą firmy oraz przetestowania oferowanych rozwiązań. Kolejny punkt kontrolny należał do firmy DAKEA, która przygotowała rywalizację sprawdzającą celność uczestników – planszę, w którą celowano piłkami wypełnionymi piaskiem.
W Działoszynie zlokalizowano jeden z punktów kontrolnych. Stanęła na nim firma Budmat, która zorganizowała dla uczestników konkurencję, polegającą na rzucie krążkiem do tablicy z hakami odpowiadającymi określonej punktacji. Ostatni punkt kontrolny znajdował się w Popowie, gdzie firma Burkietowicz przygotowała składanie mostu da Vinci z 18 części bez użycia gwoździ czy wkrętów. Ta konkurencja została nagrodzona przez uczestników jako najciekawsza, a Burkietowicz otrzymał rajdowego Wiktora.


Udział i nagrody
– Samochodowy Rajd dekarzy to wyjątkowa okazja do integracji, nauki i rywalizacji, która co roku przyciąga entuzjastów motoryzacji i zawodu dekarza. Każda edycja to nowe wyzwania, piękne trasy i niezapomniane wspomnienia oraz budowanie przyjaźni braci dekarskiej i ich rodzin – podkreśla Dariusz Similski. W rajdzie wzięły udział 44 załogi, zarówno dwuosobowe jak i pięcioosobowe (w których uczestniczyły także dzieci). Rajd zakończył się uroczystą galą, na której producenci wręczyli nagrody rzeczowe za najlepsze wyniki w swoich konkurencjach, a organizatorzy przyznali puchary za najlepsze trzy wyniki ogólne:
I miejsce – Jakub Dermiago, Oddział Wielkopolski
II miejsce – Dominik Lachowicz, Oddział Sudecki
III miejsce – Andrzej Wilhelmii, Oddział Łódzki.
Komentarze